"Positie op toegangscontrolemarkt heroveren"

31/08/2009 OM 00:00 - Luc Willemijns
Placeholder
Sterke prestaties in de markt van het parkingbeheer, sterken sales director Noël Brysse van AMANO Electronics Europe N.V. in zijn overtuiging dat men de verloren marktpositie kan herwinnen. (Foto W & F)

Noël Brysse (AMANO Electronics Europe N.V.)


"Positie op toegangscontrolemarkt heroveren"


AMANO Electronics Europe N.V. (Genk) zette vorig jaar een omzetgroei van ruim 20% neer. Die toename was vooral het gevolg van bijzonder sterke prestaties in de markt van de parkingbeheersystemen. Ook voor 2005 streeft sales director Noël Brysse gelijkaardige groeicijfers na. Niet alleen de exportmarkten zijn daarbij van belang, ook op de lokale markt mikt de onderneming op groei. Belangrijk bij dit alles is dat AMANO, naast zijn tijdsregistratie-activiteiten, opnieuw alles in het werk stelt om zijn marktpositie op het stuk van de toegangscontrolesystemen te herwinnen. Daartoe beschikt men thans, zeker wat het parkeergebeuren betreft, over performante nieuwe oplossingen die op de hedendaagse marktvraag inspelen. Voorts ontwaart de dochter van AMANO Corporation in België ook groeimogelijkheden op de bedrijfsmatige markt van de toegangscontrole.


Tot voor kort tekenden de parkeersystemen voor één derde van de omzet van AMANO Electronics Europe N.V. Het gros van de inkomsten werd door de tijdsregistratie-oplossingen gegenereerd. Inmiddels hebben de eerste activiteiten een sterke inhaalbeweging ingezet. "Opzet is op de Europese markt van de parkeersystemen opnieuw onze vroegere stek in te winnen. Door een aantal foute beslissingen zaten we met een product dat niet conform de marktbehoeften was, wat ons als gespecialiseerd leverancier van de vierde plaats in de Europese rangschikking naar de zesde plaats deed terugvallen," erkent een eerlijke Noël Brysse, sales director van AMANO Electronics Europe N.V. "Thans kunnen we uitpakken met een nieuw en aangepast product, dat onze ambities rechtvaardigt. Een en ander moet het mogelijk maken op het Oude Continent binnen onze twee activiteitensegmenten terug de derde plaats op te eisen, zodat AMANO wereldwijd opnieuw marktleiderschap kan opeisen in zowel de markten van de tijdsregistratie & toegangscontrole enerzijds als de parkingbeheersystemen anderzijds," aldus onze gesprekspartner. In het Verre Oosten geldt AMANO momenteel als onbetwist marktleider. In Noord-Amerika wordt met een andere speler om de koppositie gevochten.

AMANO Electronics Europe N.V., een dochter van AMANO Corporation (Yokohama), is sinds dertig jaar op de Belgische markt aanwezig. Aanvankelijk met een distributiecentrum in het Brusselse, later ook met daadwerkelijke productie-activiteiten. Die werden intussen evenwel stilgezet om begin de jaren '90 de bedrijvigheden naar een nieuwe vestiging te Genk over te hevelen. De uitvalsbasis van AMANO Electronics Europe te Genk fungeert vandaag de dag als ontwikkel- en configuratiecentrum voor de producten die specifiek op de behoeften van de EMEA-markt zijn toegesneden (Europa, Midden-Oosten en Afrika, nvdr.). In wezen commercialiseert de onderneming twee onderling met elkaar verwante productlijnen, bestemd voor enerzijds het printen en registreren van tijden, enerzijds in het kader van tijdsregistratie en toegangscontrole, anderzijds voor parkeersystemen.


Groei-opportuniteiten in België .


Naast zijn tijdsregistratie-activiteiten, gaat AMANO Electronics Europa thans, zoals gezegd, op zoek naar nieuwe groei binnen de markt van de parkingbeheer- en toegangscontrolesystemen. Wat dat laatste betreft focust de onderneming zich inzonderheid op de bedrijfsmatige markt, waar, aldus Noël Brysse, een duidelijk grotere vraag naar toegangscontrolesystemen waarneembaar is.

"11 september en de Seveso-richtlijn hebben tot gevolg dat bedrijven uit het tweede échelon thans meer aandacht gaan betonen voor de toegangscontrole op hun bedrijfterreinen. In eerste instantie stelde men de beveiliging intern op orde (lees: documenten, begeleiding, . nvdr.), thans verschuift de aandacht naar de toegang tot de bedrijfsterreinen," stelt de sales director van AMANO Electronics Europe, verwijzend naar recent gerealiseerde projecten bij Caldic (Hemiksem) en Sintomer (Moeskroen). Ook de steeds strakkere houding van de verzekeringsmaatschappijen speelt binnen deze context eveneens een rol. AMANO ent daarbij de expertise die men in het parkingbeheersysteem opdeed, over naar de bedrijfsmatige markt. De oplossingen die men voor het toegangsbeheer tot terreinen en gebouwen aanbiedt bestaan derhalve uit een mogelijke combinatie van slagbomen met kaart-, ticket- of andere jeton-lezers.

Noël Brysse: "De intelligente slagbomen die we indertijd commercialiseerden waren uitsluitend gereserveerd voor het parkeergebeuren en bleken te snel voor een eventuele terreinafsluiting. Door het verfijnen van onze expertise voor het slijpen en plaatsen van de ondergrondse inductieve lussen, die de bovengrondse metaalmassa's detecteert en het implementeren van nog meer sensitieve nieuwe detectoren, eventueel in combinatie met infra-rood cellen voor het detecteren van mogelijke voetgangers, kan AMANO Electronics Europe vandaag een performante oplossing voor toegangscontrole bieden". Desgevallend wordt de nieuwe oplossing geïmplementeerd in combinatie met kaartlezers, een een parlofoniesysteem die de veiligheidsverantwoordelijke verwittigt van de aankomst van deze of gene bezoeker of nog camerasystemen die alle in- en uitgaande bewegingen resulteren en via het Internet on-line op te volgen zijn.

In logistieke omgevingen wordt bijvoorbeeld vaak gewerkt met een tijdelijke badge die door de verantwoordelijke van het bedrijf dient gevalideerd vooraleer men de bedrijfsterreinen opnieuw kan verlaten. Zodoende vermijdt men dat transportondernemingen hun waren lossen op de niet daartoe voorziene plaatsen, verduidelijkt onze gesprekspartner. "Naast systemen voor het afsluiten van bedrijfsgebouwen, neemt de aandacht in de markt thans toe voor het afsluiten van bedrijfsterreinen. Slagbomen op zich zijn uiteraard geen beveiligingsoplossing, maar zorgen wel voor een drempelverhogend effect en wekken meteen de indruk dat men met een degelijk gestructureerd bedrijf te maken heeft. Ook bij de werknemers zorgt een en ander voor een groter veiligheidsgevoel.


. en buitenland


Het management van AMANO Electronics Europe maakt van de verovering van de marktpositie op de Europese markt een topprioriteit. Indien men zich wat uit de markt van de parkinguitbaters liet drummen, heeft dat vooral te maken met een tijdelijk gebrek aan parkeerautomaten die niet met kredietkaartfunctionaliteit waren toegerust. Sinds die lacune werd ingevuld, weet de onderneming zich gesterkt voor de toekomst. Sinds zowat een jaar werkt men in de Britse markt, waar men eveneens fel verzwakt was, samen met een nieuwe distributeur. "Ondanks zware prijsdumping-praktijken wisten we in het Albion intussen zes parkeerprojecten tot een goed einde te brengen," zo nog Noël Brysse.

Opzet dit jaar is terug een distributienetwerk in Frankrijk en Duitsland neer te zetten. Tijdens het zomerverlof worden de technici van een nieuwe Duitse distributeur te Genk opgeleid. Verwacht wordt in de tweede jaarhelft ook met een nieuwe Franse partner de parkingbeheermarkt op te kunnen gaan. Noël Brysse hoopt nog dit jaar in beide buurlanden alvast één project binnen te kunnen halen.

Intussen bewerkt AMANO ook de bedrijfsmatige markt in Spanje, waar de onderneming sinds een tweetal jaar een eigen vestiging heeft, die vanuit Limburg wordt aangestuurd.


Nieuwe kaartsystemen


Intussen maakt AMANO Electronics Europe een topprioriteit van de integratie van de nieuwe (Visa-) betaalkaartentechnologie in de parkeerautomaten. "Quasi alle banken zijn momenteel bezig met de omschakeling naar van betaalkaarten met chip-functionaliteit (lees: in combinatie met een PIN-code, nvdr.). In Frankrijk en Groot-Brittannië worden in parkeeromgeving al quasi geen magnetische kaarten meer gebruikt, maar neemt men alom zijn toevlucht tot betaalkaarten in combinatie met een PIN-code. Die evolutie zal ongetwijfeld naar andere landen, waaronder België, uitzwermen", stelt de sales director. Op middellange termijn is het vooral de elektronische identiteitskaart die de aandacht van de tijdsregistratiespecialist wekt. "Zowel in tijdsregistratie- als parkeerbeheersystemen lijkt de integratie van de nieuwe identiteitskaarten perspectieven te openen. Niet uitgesloten is dat de e-identiteitskaarten worden aangewend voor doeleinden als identificatie, tijdsregistratie, toegangsbeheer, ja zelfs kantinebeheer," meent Noël Brysse.


Marktsegmenten groeien naar elkaar toe


Waarmee indirect wordt aangegeven dat de toepassingen in enerzijds de tijdsregistratie en anderzijds het parkeergebeuren steeds meer naar elkaar toegroeien. Nu al ent AMANO Electronics Europe expertise over van het parkeergebeuren naar de wereld van de toegangscontrole. Zij het dat zich dat voorlopig op het vlak van de identificatie situeert. Niet uitgesloten is evenwel dat dat in de toekomst ook op het stuk van de betaalfunctionaliteiten het geval zal zijn.

Eind vorig jaar lanceerde AMANO met de multifunctionele iT 30 een hoogperformante terminal voor tijdsregistratie, collecteren van gegevens en toegangscontrole, met bijzonder verregaande connectiviteitsmogelijkheden. Naar verwachting volgt in de tweede jaarhelft de introductie van de high-end iT 60-versie. "AMANO overweegt momenteel om de iT 60, die initieel enkel voor tijdsregistratie- en toegangscontroledoeleinden was bestemd, van betaalparkingfunctionaliteiten te voorzien," zo nog onze gesprekspartner. Een en ander opent zodoende mogelijkheden om bijvoorbeeld te werken met voorgeregistreerde bezoekers in betaalparkingomgeving aan de hand van credit card-identificatie of nog systemen van loyalty of privilege parking toe te passen op private betaalparkings van grootwarenhuizen.

Met 39 werknemers boekte AMANO Electronics Europe vorig jaar een omzet van 14,5 miljoen euro, ruim 20% meer dan in 2003. De parkingtoepassingen noteerden een groei van 36%. Wat aangeeft dat de onderneming terecht meent zijn positie binnen dat marktsegment te kunnen herwinnen. Voor 2005 rekent Noël Brysse erop de prestatie van vorig jaar te kunnen herhalen. Veel hangt evenwel af of een aantal grote parkeerprojecten kunnen worden binnengehaald. Zo is AMANO Electronics Europe momenteel in de running voor een aantal projecten in het buitenland (shopping centers, stedelijke overheid met 18 betaalparkings in uitbating, universitaire instelling die het toegangsbeheer van zijn parkings en campussen via een gecentraliseerd management-systeem wenst te beheren). Het eerste kwartaal oogt alvast bemoedigend, besluit Noël Brysse. Toen werd immers een omzettoename met 24% in vergelijking met de overeenstemmende periode in 2003 genoteerd, luidt het.

Voor u geselecteerd

Kort de voordelen van een abonnement...

Belangrijk nieuws te delen?

Cookie voorkeuren

Deze website gebruikt cookies om je een betere bezoekerservaring te bieden. Bepaal hier welke soort cookies je toestaat.