Viessmann-ketels tegen 2023 waterstof-ready

Producent van verwarmings- en koeloplossingen lanceert “Heat-as-a-Service”
Het Duitse Viessmann (Allendorf) introduceert tegen 2023 condensatieketels in de markt die integraal op waterstof zullen draaien. Een en ander kadert in de duurzaamheidsstrategie van de producent van verwarmings- en koeloplossingen. Met VitoCharge zet de multinational in april een eigen thuisbatterij in de markt die in Frankrijk zal worden geassembleerd. Intussen trekt het bedrijf steeds nadrukkelijker de kaart van de digitalisering en de connectiviteit, waardoor het mogelijk wordt op zijn dataplatform nieuwe toegevoegde waardediensten te leveren. Voorlopig exponent op de Belgische markt daarvan is de introductie van “Heat-as-a-Service” onder de merknaam “Viessmann Comfort”.
Ondanks de gezondheidscrisis wist Viessmann Belgium vorig jaar 6% groei op te tekenen met een omzet van 98 miljoen euro in België en 10,6 miljoen euro in het Groothertogdom. Die groei is vergelijkbaar met de prestaties op groepsniveau. De groep klokte vorig jaar af op een een omzet van 2,8 miljard euro.
Ook Covid-19 dwong Viessmann tot thuiswerk. De onderhoudswerkzaamheden werden in het voorjaar zelfs gedurende veertien dag opgeschort. De goede resultaten over 2020 zijn volgens general manager Patrick O toe te schrijven aan een combinatie van factoren, zoals de impact van staycation en thuiswerk, de warme zomer (airco-behoefte), de sterke prestaties in de installatie van zonnepanelen, de invoegetreding van de Vlaamse ban van stookolieketens in nieuwbouw en gezinsinvesteringen die, omwille van de lockdown, aan het eigen patrimonium werden besteed.
Futureproof warmtepompen en condensatieketels
De Europese Green Deal drong Viessmann meer dan ooit op het pad van de duurzaamheid. Het concern investeert momenteel fors in het futureproof maken van zijn oplossingen, zowel op vlak van condensatieketels als warmtepompen. Gelijktijdig wordt sterk ingezet op de elektrificatie van de activiteiten. In thuisland Duitsland ging Viessmann al van start met de verkoop van thuisbatterijen die vooralsnog van de Chinese fabrikanten Huawei en BYD worden betrokken. In de Franse fabriek in Faulquemont gaat Viessmann in april van start met de assemblage van een eigen thuisbatterij, de VitoCharge, bedoeld voor integratie in de verwarmings- en koelopoplossingen van het bedrijf.
Binnen die systemen gaat ook aandacht naar de combinatie met fotovoltaïsche systemen. “In België stapten we pas in 2012 actief in de PV-markt. Die activiteiten was vorig jaar goed voor ruim 16 miljoen euro aan inkomsten”, aldus O.
Sinds september trekt Viessmann volop de kaart van waterstof als milieutechnologie van de toekomst. “Tegen eind maart moet het hele gamma condensatieketels waterstof-ready zijn,” zo luidt het. Dat houdt in dat de Viessmann-ketels tegen dan - dankzij automatische herkalibratie - mengsels zullen aan kunnen van 20% waterstof en 80% aardgas. Tegen 2030 moeten onze oplossingen integraal op waterstof kunnen draaien. Inmiddels zijn de ketels al in staat om volledig op groene methaan te draaien”, aldus de afscheidnemend managing director.
Voorts neemt Viessmann zich voor opnieuw het energiecentrale-concept met brandstofcel Vitovalor te heractiveren. In België dienen terzake evenwel nog een aantal wettelijke hindernissen weggewerkt.
Nieuwe producten voeren connectiviteit hoog in het vaandel
Zowat een jaar terug introduceerde Viessmann de gascondenatieketel Vitodens 200, met Wi-Fi Inside. In april beleeft de Vitodens 100 zijn wereldwijde marktintrede. Die zal, net als alle toekomstige Viessmann-producten, gebruik maken van hetzelfde elektronisch platform. Dat zal ook voor de Vitodens 50, die eerder voor de projectmarkt geschikt is en in augustus wordt verwacht, het geval zijn. Het toestel wordt gebouwd in de groene fabriek van Manissa (Turkijke), die Viessmann in 2013 inhuldigde.
Centrale drager binnen dat alles is het Vitoguide-platform, dat onderlinge communicatie tussen de verwarmings- en koelsystemen (condensatieketel met zonneboiler, warmtepomp met PV-panelen, …) mogelijk maakt. Met de ViCare-app krijgt de gebruiker een directe impact op zijn verbruik. ViCare telt inmiddels 260.000 gebruikers, waarvan zowat 13.000 in ons land. Medio dit jaar wordt ViCare verrijkt met geofencing-functionaliteit op basis van Google- en Apple-technologie. “In België is 32% van de Viessmann-toestellen inmiddels geconnecteerd. Tegen eind dit jaar hopen we naar 50% door te stoten. Op Polen na zijn we op dat vlak het best presterende land ter wereld en gaan we Duitsland vooraf”, benadrukt O.
Van fabrikant van producten & systemen vervelde Viessmann over de jaren tot systeemintegrator met Vitoconnect als connectiviteitslaag waarop thans een Value-added Services (VAS)-aanbod wordt geënt.
Met ViStart en Vitoguide beschikken de installateurs inmiddels over tools waarmee ze producten kunnen installeren en de geconnecteerde installaties vanop afstand kunnen monitoren. Die worden thans binnen Vitoguide of Vitoguide Mobile gebundeld, zodat proactief onderhoud vanaf juni mogelijk wordt.
In België fungeert die onderbouw inmiddels voor de lancering van Heat-as-a-Service, een concept dat in de Kempen proefdraaide en thans onder het label Viessmann Comfort breed in de markt wordt gezet. Viessmann Comfort wordt ondersteund door een call center in het Groothertogdom dat voor ondersteuning op Benelux-niveau zorgt. Het concept wordt, net zoals ViCare, ingebed in het brede Home Energy Management Systems (HEMS) dat Viessmann in uitbouw heeft.
Steile opgang van warmtepompen
Viessmann bouwt momenteel versneld zijn productiecapaciteit voor warmtepompen uit om de marktvraag te kunnen volgen. Het bedrijf blijft bij zijn gekende visie dat - in de huidige marktomstandigheden (lees: hoge elektriciteitskosten, nvdr.) - warmtepompen slechts in aanmerking komen voor nieuwbouwtoepassingen of grondige renovatie, dit bij voorkeur in combinatie met een PV-installatie of andere stroomopwekkers.
Patrick O: “Vermits warmtepompen behoorlijk wat energie verbruiken is de nood aan een goede connectiviteit en smart buildings/grids hoog. Eigenaars van PV-installaties verbruiken thans gemiddeld 32% van de in eigen beheer opgewekte energie. Dat percentage moeten we via verschillende technieken, zoals smart grids, energie-opslag en dies meer, omhoog zien te krijgen. Om al die stromen van energie te vatten schakelen we het Home Energy Management System in, zodat productie en verbruik maximaal op elkaar worden afgestemd”. Viessmann kan hiervoor terugvallen op de technologie van het indertjd zieltogende wibutler (Münster), een specialist in smart home-toepassingen die het in mei 2018 integreerde. Voor de oplossing van het GWP (global warming potential)-probleem van warmtepompen neemt Viessmann dan weer zijn toevlucht tot onder meer natuurlijke koelmiddelen.
VIESSMANN BELGIUM B.V.
Voor u geselecteerd
Kort de voordelen van een abonnement...
Belangrijk nieuws te delen?
Ontvang Leads voor 19€/mnd
- Ontvang automatisch info over leads, klanten, concurrenten en partners
- Alle data en artikels staat voor u beschikbaar
- Maandelijks opzegbaar
Wilt u meer bedrijven bereiken?
Word dan dVO Reach en promoot uw bedrijfsverhaal bij 50.000 beslissers.