Roeselare wordt terug kloppend hart van West-Vlaanderen

De regio Roeselare-Tielt krijgt er in de komende twee tot drie jaar zowat honderd hectaren extra bedrijfsterreinen bij. Zo worden de bestaande industriezones in Tielt en Roeselare uitgebreid, terwijl in Beveren een nieuwe industriezone van 7 hectaren in ontwikkeling is. Ook op residentieel vlak zit Roeselare in de lift.
“Het risico op verkeerscongestie in de regio Roeselare is niet denkbeeldig,” waarschuwt Patrice Bakeroot, directeur Belangenbehartiging Voka - Kamer van Koophandel West-Vlaanderen, die zich gelukkig prijst dat er aan een oplossing voor de problematiek wordt gewerkt.
Het spanningsveld tussen wonen en werken is inzonderheid zichtbaar in de Roeselaarse kanaalzone. Bedrijfsleiders maken zich zorgen dat nog steeds niet in een verdieping van het kanaal tot 4,5 meter is voorzien tot aan de Vaartkop. Bovendien gaan bij de bevolking stemmen op om de Kanaalzone tot bezoekersintensieve recreatie- en woonzone te herbestemmen.
“Belangrijk is dat we dat spanningsveld niet laten escaleren. We moeten er voor zorgen dat de econmische activiteiten in de Roeselaarse kanaalzone gevrijwaard blijven. Daarvoor werd het kanaal trouwens aangelegd,” zo nog Bakeroot.
In die zone zijn verschillende veevoederbedrijven gevestigd. Hun productie is de ideale cargo om over de binnenwateren te vervoeren.
De Provinciale Ontwikkelingsmaatschappij (POM) West-Vlaanderen zet intussen in op de ontwikkeling van het regionaal intermodalisme in Wielsbeke. De instelling nam eerder de concessie van de uitbating van de River Terminal Wielsbeke van Katoen Natie over. Delcatrans (Rekkem) en Shipit (Kalloà werden als nieuwe exploitanten aangesteld.
“Thans wordt bekeken in hoeverre tussen LAR en de rivierterminal een strategische samenwerking kan worden opgezet,” weet Bakeroot.
Kortrijk en Menen verklaarden zich onlangs akkoord met de uitbreiding van de transportzone LAR-Zuid (32 hectaren).
Kortrijk: omgevingsfactoren zitten goed
“Met de aanwezigheid van een sterk industrieel weefsel, een regionale luchthaven, de Leie en een goed uitgebouwd kennis- en onderzoeksnetwerk, zitten de omgevingsfactoren voor de regio Kortrijk goed,” aldus Veerle De Mey, regioverantwoordelijke Belangenbehartiging Zuid-West-Vlaanderen. Actie dringt zich niettemin op een aantal domeinen op, waaronder niet in het minst op het vlak van de mobiliteit, zo luidt het.
“De connectie tussen Hoog Kortrijk met het stadscentrum en de rest van de regio is ronduit slecht georganiseerd. Een snelbus die opereert in een lus tussen het stadscentrum en Hoog-Kortrijk zou op pragmatische wijze soelaas kunnen bieden,” meent De Mey.
Het nieuwe uurrooster van de NMBS kan bij de regionale werkgeversorganisatie evenmin op veel begrip rekenen. Zo nam het traject Kortrijk-Oostende in 1978 56 minuten in beslag. In 2015 is dat … 75 minuten. De heraanleg van de verkeerswisselaar A19-R8 te Gullegem werd door de vorige voogdijminister toegezegd. Budgettaire problemen zorgen er evenwel voor dat de geplande werken op zijn vroegst pas in 2016 zullen worden opgestart. De aanpak van het knooppunt Kortrijk-Oost moet samen worden bekeken met die van het Ei en Hoog Kortrijk, zo luidt het.
Chaos dreigt er immers met de nakende komst van Barco, de groei van het AZ Groeninge en de hogescholen in de onmiddellijke buurt. Voorts dringt de Kamer aan op de afwerking van de R8 ter hoogte van Harelbeke en Kuurne, de heraanleg van verkeerswisselaar Waregem en de ombouw van het kanaal Bossuit-Kortrijk tot een volwaardige by-pass tussen Leie en Schelde.
Iets verderop blijkt de realisatie van het bedrijventerrein Menen-West vooralsnog onmogelijk zolang de N58 en het rondpunt ter hoogte van Geluwe niet worden aangepast.
De professionalisering van de luchthaven Kortrijk-Wevelgem blijft een bijzonder moeilijk proces maar de transformatie van de intercommunale structuur WIV naar een N.V. met publiekrechtelijk karakter zou, naar verluidt, stilaan zijn beslag kunnen krijgen.
Voor u geselecteerd
Kort de voordelen van een abonnement...
Belangrijk nieuws te delen?
Ontvang Leads voor 19€/mnd
- Ontvang automatisch info over leads, klanten, concurrenten en partners
- Alle data en artikels staat voor u beschikbaar
- Maandelijks opzegbaar
Wilt u meer bedrijven bereiken?
Word dan dVO Reach en promoot uw bedrijfsverhaal bij 50.000 beslissers.