Dienstensector creëert 14.000 jobs, industrie en bouw verliezen 13.000 banen
De Belgische private sector telde midden 2026 ongeveer 1.000 jobs meer dan een jaar eerder. De beperkte groei komt volledig uit de dienstensector waar bijna 14.000 banen bijkwamen. De maakindustrie, bouw en overige industriële activiteiten verloren samen ongeveer 13.000 jobs. Dat blijkt uit de Arbeidsbarometer van SD Worx en economisch adviesbureau Ortelius.
In het tweede kwartaal van 2026 telde de Belgische private sector, exclusief landbouw, ongeveer 2,93 miljoen werknemers. Tegenover het eerste kwartaal gingen netto 2.600 jobs verloren.
De daling is kleiner dan in dezelfde periode van de voorbije twee jaar. In het tweede kwartaal van 2025 verdwenen 6.600 jobs en in dezelfde periode van 2024 ging het om een verlies van 8.800 banen.
Op jaarbasis verbeterde de arbeidsmarkt. Waar de private sector in het eerste kwartaal van 2026 nog 3.000 jobs minder telde dan een jaar eerder, was er midden 2026 opnieuw een beperkt positief saldo van ongeveer 1.000 banen.
Over een periode van drie jaar blijft de balans negatief. Midden 2026 telde de Belgische private sector volgens de arbeidsbarometer nog ongeveer 8.500 jobs minder dan midden 2023.
Gezondheidszorg en ondersteunende diensten groeien
De groei komt vooral uit de dienstensector. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 2026 kwamen er in deze sector netto ongeveer 3.300 banen bij.
De sterkste kwartaalgroei werd geregistreerd in de ondersteunende diensten, met 5.300 extra jobs. De horeca telde 3.700 bijkomende vaste banen en vervoer en opslag groeide met ongeveer 800 jobs.
Op jaarbasis kwam de grootste stijging uit de gezondheidszorg, met ongeveer 4.100 extra arbeidsplaatsen. De ondersteunende diensten groeiden met 3.100 banen, de horeca met 2.500 vaste jobs en vervoer en opslag met 1.800 jobs.
De sector informatie en communicatie verloor op jaarbasis ongeveer 700 banen. In de groot- en detailhandel waren er circa 100 jobs minder dan midden 2025.
In totaal telde de dienstensector midden 2026 meer dan 2,24 miljoen arbeidsplaatsen.
Maakindustrie verliest 9.100 jobs
De industrie en de bouw bleven ook in het tweede kwartaal jobs verliezen. In de maakindustrie verdwenen tegenover eind maart ongeveer 4.500 banen, een daling met 1 procent. De bouwsector verloor in dezelfde periode circa 1.400 jobs, of 0,7 procent.
In vergelijking met een jaar eerder telde de maakindustrie ongeveer 9.100 jobs minder. In de bouw verdwenen op jaarbasis 2.500 arbeidsplaatsen. De sectoren delfstoffenwinning, energieproductie en water verloren samen ongeveer 1.400 banen.
Industrie en bouw waren midden 2026 samen goed voor ongeveer 690.000 arbeidsplaatsen.
Middelgrote ondernemingen herstellen
Ook naargelang de bedrijfsgrootte zijn er verschillen. Ondernemingen met minder dan vijftig werknemers verloren in het tweede kwartaal ongeveer 1.500 banen. Bij ondernemingen met vijftig tot 199 werknemers verdwenen er netto 600 jobs.
Op jaarbasis noteerden middelgrote ondernemingen wel de grootste groei, met ongeveer 3.600 extra arbeidsplaatsen. Kleine ondernemingen telden 500 jobs meer dan een jaar eerder.
Bij grote ondernemingen lag de tewerkstelling midden 2026 nog ongeveer 3.300 banen lager dan midden 2025.
Brussel noteert grootste regionale groei
In Wallonië bleef de private werkgelegenheid tijdens het tweede kwartaal nagenoeg stabiel. Vlaanderen en Brussel registreerden een beperkte daling tegenover eind maart.
Op jaarbasis was er opnieuw groei in Vlaanderen en Brussel. Vlaanderen telde ongeveer 300 jobs meer dan midden 2025. In Brussel kwamen er circa 900 banen bij. Wallonië noteerde een beperkte daling met ongeveer 100 jobs.
Gebaseerd op loondata van één miljoen werknemers
De Arbeidsbarometer is gebaseerd op de loondata van meer dan één miljoen werknemers bij ongeveer 37.000 Belgische werkgevers. SD Worx vertegenwoordigt daarmee naar eigen zeggen gemiddeld 30 procent van de werknemers in de Belgische private sector, exclusief de landbouw.
Ortelius verwerkt de gegevens in een econometrisch model en kalibreert de resultaten op de nationale statistieken van de Rijksdienst voor Sociale Zekerheid. De analyse heeft betrekking op structurele jobs met een duurtijd van minstens dertig dagen. Uitzendarbeid en flexi-jobs zijn niet in de cijfers opgenomen.
De resultaten zijn een raming van de onderliggende arbeidsmarktontwikkeling en kunnen afwijken van de definitieve officiële werkgelegenheidsstatistieken.
SD WORX
SD WORX - DIVISIE KMO
Blijf op de hoogte en schrijf u in op onze nieuwsbrief
Voor u geselecteerd
Kort de voordelen van een abonnement...
Belangrijk nieuws te delen?
Meer context. Dieper begrip.
Artikels zoals deze brengen het nieuws.
Met een dVO-abonnement krijgt u dat nieuws in de juiste zakelijke context — met inzicht in sectoren, bedrijven en strategische bewegingen.
Waarom bedrijven dVO gebruiken
Volledige toegang tot alle artikels en thematische dossiers met verkoopkansen
-
Context bij bedrijfsnieuws, investeringen en benoemingen
-
Relevant voor ondernemers, managers, beslissers en medewerkers
Gratis lezen
- Toegang tot een een paar artikels
- Wekelijkse nieuwsbrief met 3 nieuwsfeiten
- Geen persoonlijke bibliotheek
- Geen historiek per bedrijf
- Geen alerts
- Geen context bij prospecten of klanten
- 👉 Geschikt om dVO te leren kennen, niet om het actief te gebruiken in prospectie of voorbereiding.
dVO Leads
€19/Maand
- Onbeperkte toegang tot alle artikels met SALESKANSEN, en gematcht aan uw profiel
- Persoonlijke bibliotheek (bewaar artikels per bedrijf)
- Zoekfunctie op bedrijven en sectoren
- Historiek: wat speelde de voorbije maanden bij een bedrijf
- 7 print edities per jaar
- Selecteer uw klanten, leveranciers of prospects en ontvang automatisch meldingen wanneer er nieuws over hen of over uw bedrijf verschijnt.
- U weet waarover u moet praten vóór elke afspraak en wint tijd in voorbereiding
- U mist geen relevante ontwikkelingen
- U detecteert kansen vóór anderen
- U bouwt structureel kennisvoordeel op
- U begrijpt uw markt beter
dVO Interview en bereik 35.000 ceo's
€124/Maand
- Interview met uw bedrijf/ceo en bereik 35.000 ondernemers/beslissers
- Multimediale creatie en publicatie
- Interviewcreatie: Tekst, audio, video
- Publicatie: dVO.be, socials, Spotify, Youtube, nieuwsbrieven, ...
- Leadinformatie en data beschikbaar
Activeer bedrijfs- en koop-signalen
- Mis geen zakelijke opportuniteiten
- Zie welke commerciële kansen kunnen ontstaan vooraleer ze besteld zijn
- Weet wanneer je best actie onderneemt en wie je moet contacteren
Wilt u meer bedrijven bereiken?
Word dan dVO Reach en promoot uw bedrijfsverhaal bij 50.000 beslissers met een multi-mediaal verhaal